Seks İşçiliği Mafyanın Tekelinde

IMG_2953
facebooktwittergoogle_plusmail

Anıl Yurdakul (14 Nisan 2016)

 

Seks işçiliği Avrupa’da işçi kategorisinde iken, Türkiye’de mafyanın tekeline geçiyor mahallere bölünüyor.

Boğaz Köprüsü’nden atlayarak intihar eden trans seks işçisi Eylül Cansın’ın ardından seks işçilerinin sorunları dikkat çekiyor. Tarlabaşı Bulvarı boyunca kaldırımda bekleyen seks işçilerinin başında bekleyen pezevenkleri tarafından haraca bağlanmış durumda. Bir dönem seks işçiliği yapmış olan Esmeray ile seks işçilerinin sorunlarını Beyoğlu’nda görüştük.

Esmeray, seks işçisi olmaya karar verdiğinde kendi döneminde daha kolay olduğunu belirterek şöyle devam etti. “Trans bireyler seks işçisi olmaya karar verdiklerinde belli başlı barlara gidebilir veya caddelerde bekleyebilirlerdi. Bölgelere ayrılmış bir durum yoktu. Bugün Aksaray’a giden kızlardan haraç alındığını duyuyorum. Bugün, herkesin bir bölgesi olmaya başlayarak çeteleşmeye gidiyor. Tabi ki şiddete uğradığım, bıçak çekildiği, kaçırıldığım, Hortum Süleyman tarafından dövüldüğüm oldu.” İfadelerini kullandı. Hortum Süleyman döneminde polis teşkilatında ‘Kars’tan orospu çıkar mı? Van’dan travesti çıkar mı?’ sorularıyla dayaklar atılmıştır.

IMG_2951

Sapıklık Fanteziler Değil Zorla Tecavüz Etmektir

Esmeray, seks işçilerinin Avrupa’da işçi kategorisine girerken Türkiye’de halen zorunlu seks işçiliğinin devam ettiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’da trans birey eğer trans olduğu için işe alınmazsa bu suçtur fakat Türkiye’de iş bulamadıkları için Türkiye’de seks işçiliğine zorlanıyor.” Seks işçilerine gelen müşteriler için ise “Para verip sonradan zorla parasını geri almaya çalışan müşterilerde oluyordu, direnebildiğim kadar direndim ama lanet olsun al paranı dediğim de oldu. Bir yerde seks işçiliği de hizmet sektörüdür ve bedeninle seks yapıyorsun, müşteriler arasında türlü fantezileri olanlarda var oluyor. Toplum içerisinde sapıkça olarak görünebilir olan müşterinin fantezileri sapıklık değil zorla tecavüz etmesi, kaçırmasıdır.” Fanteziler arasında müşterinin, seks işçisinden kendisini parmaklaması meselesini konuşuyorduk. Oktay Güzeloğlu’nun ‘Garibanın Otopsisi Yapılmaz’ kitabında müşterinin, genelevde bir fahişe tarafından parmaklanması sonrası oğlancı olması anlatılıyordu.

Esmeray, cinsiyet değiştirme ameliyatı öncesi üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bırakılması zorunluluğuna ilişkin ise AİHM’e başvurulduğunu, fakat ümidinin olmadığını belirtti.

 

Ropörtaj halkci.org için Anıl Yurdakul tarafından gerçekleştirilmiştir. Görseller için Anıl Yurdakul’un kişisel arşivinden yararlanılmıştır.