Metal’de Direniş Sürüyor

11271164_10153243407878950_510740957_n
facebooktwittergoogle_plusmail

halkci.org (27 Mayıs 2015)

 

Metal işkolunda birçok işletmede başlayan, TOFAŞ gibi örneklerde işçilerin anlaşmaya vardığı ‘direniş’ farklı kentlerdeki birçok büyük işletmede hala sürüyor. Ankara’da, Bursa’da, Kocaeli’nde, Eskişehir’de işçilerin direnişine ilişkin haberler alınırken, Türk Metal’den istifalar da sürüyor. Metal işkolunda Türk Metal’in hegemonyasının bitişini haber veren eylemler Türkiye’de çalışma ilişkileri açısından da ciddi değişimleri işaret ediyor.

Ankara’da Türk Traktör’de işçiler ve yönetim arasındaki görüşmeler sürerken henüz bir anlaşma sağlanamadı. İşyeri yönetiminin 1000 lira teklif ettiği işçiler, saat başı 9.5-11.5 lira ücret konusunda ısrarlı gözüküyor. Metal direnişini başlatan Renault’da da henüz işçiler ve işletme arasında anlaşma sağlanmış değil. Kocaeli Ford-Otosan’da işveren ve işçiler arasında daha gerilimli bir durumun olduğundan bahsediliyor.

İşçilerin İstemediği Sendika: Türk Metal

Türk-İş geçen hafta konuya ilişkin bağlı sendikası Türk Metal’in daha önceki açıklamasına benzer bir açıklama yaptı. Türk Metal’in ve Türk-İş’in süreçle ilgili olarak ‘sendikasızlaşmayı’ yaratabilecek bir durumun ortaya çıkma tehlikesine referans yapmaları dikkat çekiyor. Resmi internet sitesinden fazla açıklama yapmadığı dikkat çeken Türk Metal Sendikası’nın internet sitesi üzerinden Işık Kansu’nun 25 Mayıs tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısının bir bölümü paylaşılmış gözüküyor. Kansu’nun ‘olayların geri planından izleyenlerle’ görüşerek belirttiğini iddia ettiği görüşleri, Bursa’daki sürecin işveren lehine olmak üzere ‘sendikasızlığı’ yaratabileceği üzerine…Buna karşın Işık Kansu’nun varolan sendikanın durumunu sorgulamaması ve bu ‘ender’ görülen durumun nedenlerine değinmemesi de ilginç gözüküyor. Zaten kendisi dışında Türk Metal’in pozisyonuna dair olumlu görüş bildiren isim bulmak oldukça güç. İşverenlerin ‘dikensiz gül bahçesi’ yaratabileceğini belirten Kansu’nun Türk Metal’in yıllardır MESS’le ne gibi bir ilişkisi olduğunu sorgulamaması da ciddi anlam boşlukları yaratıyor. İşverenler acaba bu sendikanın nesinden rahatsızdır? İşçinin neden rahatsız olduğuna dair birçok şey söylenebilir ama Türk Metal’den işverenler neden rahatsız? Ayrıca bu kadar büyük bir ‘isyan’ karşısında işverenden bile önce davranarak ‘işçi haklarına’ değil de ‘üretimin başlamasına’ vurgu yapan bir sendikanın yapısına odaklanmadan durumu açıklamak gerçekten zor gözüküyor.

11269625_10153243407953950_1122402957_n

Türk Traktör’deki direnişin içerisinde olan işçiler aileleri ile işyerlerini terketmeden kapıdan hasret gideriyor…

 

Metal İşkolunda Gelecek

Tartışmasız en önemli ve etkili işkollarından birisi olan metal işkolundaki bu büyük değişim süreci zaman içerisinde farklı sonuçlar yaratabilir. Yaratacağı sonuçlar da tüm Türkiye çalışma ilişkilerini ve emek ile sermaye ilişkilerini etkileyebilecek durumda. Türk Metal’in oldukça yıprandığı sürecin sonunda ‘hiçbirşey eskisi gibi olmayacak’ gibi gözüküyor. Buna karşın nasıl olacağını zaman gösterecek.