CHP’nin Çıkmazları

chp-foto
facebooktwittergoogle_plusmail

Ahmet Nazif Yücel (26 Aralık 2016)

 

Dünya’nın çıldırdığı ve her yerde radikal çıkışların gerçekleştiği bir tarih sürecinden geçiyoruz. Emperyalizmin daha da vahşileştiği ve neo-liberal ekonomik politikaların dünyayı bir çıkmaza sürüklediği bu süreçte bizimde olağan dışı düşünmemiz ve çıkış yolları aramamız gerekiyor. Dünya’nın geçirdiği bu olağanüstü dönemde CHP olağan fikir ve pratiklerle hedefine ulaşabilir mi , bu yazıda onu tartışacağız.

DÜNYADAN RADİKAL ARAYIŞLAR !

Dünyada arayışın ve kaosun hakim olduğu bir zamandayız. Örneği Avrupa’da gelenekselleşmiş siyasi partiler sahneden çekilirken yerini daha uçta tanımladığımız siyasal yapılanmalar dolduruyor. Bir yandan Altın Şafak gibi ırkçı aşırı sağ partiler yükselişteyken diğer taraftan merkez sosyal demokrat partilerin yerini daha solda yer alan partiler dolduruyor. Örneğin Yunanistan’da PASOK yerine SYRIZA geliyor. İspanya’da PODEMOS ciddi bir karşılık buluyor. İsveç’te Korsan Partisi ciddi oylara ulaşıyor. İngiltere gibi Sanayi devrimini başlatmış , son derece gelişkin bir kapitalizme sahip olan bir ülkede bile İşçi Partisi içerisinde CORBYN gibi radikal adaylar parti içinde iktidara gelip ülkede bir alternatif olarak gündeme gelebiliyor.

Diğer taraftan Ortadoğu’da 1973’te yaşanan Arap-İsrail savaşının ardından BAAS hareketlerine olan güven azalmış ve Ortadoğu İslami hareketlerin etrafından bir umut arayışına girmişti. Ancak Ortadoğu’da başlayan Arap Baharı projesiyle bir çok Ortadoğu ülkesinde çok yakın bir zaman kadar marjinal olarak görünen Radikal İslamcı örgütler tabir yerindeyse devletleşti…Bunların en bariz örneği Irak ve Suriye topraklarının önemli bir kısmını 4 yıldır yöneten IŞİD …

TÜRKİYE ‘DE OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM

Ortadoğu ve İslam Dünyasında parmakla gösterilen ve örnek ülke diye ithaf edilen Türkiye ‘nin bugün Ortadoğu ülkelerinden pek bir farkı kaldığını maalesef söyleyemiyoruz. Bir sabah uyandığınızda canlı bombalar patlıyor, onlarca asker şehit oluyor , ekonomik krizler yaşanıyor, konsoloslar öldürülüyor ya da jetler uçuyor darbe denemeleri yapılıyor… Tam anlamıyla kaotik bir cehennem …

İşte böyle bir ortamda anamuhalefet partisi olan ve en önemli iktidar alternatifi olan CHP’nin önünde bir çok çıkmaz bulunuyor.

Bu çıkmazları sıralayacak olursak :

1- CHP olağanüstü bir dönemden olağan bir muhalefetle iktidarı almayı hedefliyor. Sürecin akışında göstermesi gereken tutumları sergileyemiyor.

2- Neoliberalizm dünyanın her yerinde din ve milliyet eksenli kimlik siyasetini dayatıyor. AKP(muhafazakar) , MHP(milliyetçi Türkler ), HDP(milliyetçi Kürtler)‘nin kontrol altında tuttuğu kimlik siyasetinde CHP kendisine hareket alanı bulamıyor. Seçmeni tarafından bir sığınılacak liman ve mecburiyet olarak görülüyor.

3- Parti’nin örgütü zayıf olduğu ve kadro çıkarmadığı için dava adamları yetişmiyor. Bu yüzden de ideoloji karmaşası yaşanıyor. Siyasal akıl yetişmediği ve belli formasyonlar verilmediği için parti içinde kısır bölünmeler doğuyor. (Kılıçdaroğlu destekçileri , İnce’ciler ,Sarıgülcüler gibi)

4- Partinin kendi dindarı , kendi Kürtçüsü ya da kendi liberali olmadığı için dışarıdan transfer edilen Bekaroğlu , Tanrıkulu , Koray Çalışkan gibi isimlerle örgütün dokusu uyuşmuyor, özetle taşıma suyla değirmen dönmüyor.

5- CHP’nin ne bir televizyonu ne bir gazetesi var. Hatta ‘Aktroller’ gibi sosyal medya örgütlenmesi de olmadığı için algı yönetimini yapamıyor. Anlatmak istediği şeyleri halka ulaştıramıyor. CHP’nin söyledikleri halka AKP’nin ağzından aktarılıyor.

6- CHP’nin sosyal ağı ve STK örgütlenmesi çok zayıf. AKP, cemaatler ve yardım kuruluşları ile; MHP ve HDP ise güçlü örgütlenmiş dernekleriyle sosyal tabanını örgütlerken, CHP dernekçilik , vakıfçılık gibi konularda hem çok zayıf hem de mevcut STK’lar ile parti örgütleri kavgalı. Örgütlülüğün zayıf olmasındaki ana etkenlerden birisi de bu…

7- CHP elindeki belediye imkanlarını örgütlenmede etkili bir araç olarak kullanamıyor. Belediyeler parti içi seçimlerde bir mevzi olarak görülüyor.

Pekiyi ülkemizde Atatürkçülerin, sosyal demokratların, solcuların tartışmasız tek partisi olan CHP bu çıkmazları nasıl aşacak? Bu sorunlar yapısal mı ? Ya da lider değişikliği ile aşılabilecek kadar basit problemler mi ? Bu problemlerin yakın zamanda kolay bir şekilde aşılabileceğini zannetmiyorum. Köklü yapısal değişiklikler gerekiyor, ama bu değişim sürecini partinin öz evlatlarının samimi duygularla yürütmesi şart… Ve unutmamak gerekiyor: CHP’nin bugün en büyük problemi uzun vadeli bir stratejisi ve tabana verecek bir davadan yoksun oluşudur.

Bu problemleri aşmak için :

1- Dünya ve Türkiye olağan dışı bir süreçten geçmektedir. CHP radikalleşmelidir. Sosyal demokrasi bugün kendi anavatanında dahi bir çıkış olarak görülmemektedir. CHP Milli bir hat yaratmalıdır. Bu ülkenin kurucusu olduğunu hatırlamalıdır.

2- Kimlikler üzerinden yürütülen siyaset anlayışını reddetmelidir. Türkiye’de YOKSULLARIN SİYASETİNİ yapmalıdır. Emekçilerin ve mazlumların tek millet olduğunu vurgulamalıdır.

3- İdeolojik tezlerini yeniden yaratmalı ve bir mücadeleye dönüştürmeli yukarıdan aşağıya bir formasyon ve tipoloji akmalıdır. Parti okulu ve parti yayınları sembolik değil ideolojik olmalıdır.

4- Parti eğer muhafazakarlardan oy almak istiyorsa, ya da Kürdlerden; kendi imamını da, kendi Kürtçüsünü de kendi içinden çıkarmalıdır. Dışarıdan yapılan monteler değil kendi içinden çıkan uçlar ancak partiyi kitleler ile buluşturabilir.

5- CHP Milli bir hat çizen, inanç özgürlüklerini koruyan objektif anlamda laik , kamucu yani devletçi özelleştirmelere karşı çıkan , radikal anlamda halkçı bir siyasal hat çizmelidir. Yoksuldan yana , inançları kardeşçe yaşatma iddiasında , bu ülkenin gerçek sahibi olduğunu vurgulayan bir tutum almalıdır.

Tüm bunları yaparken unutmamak gerekir ki en büyük imkan inancımızdır. Kabe’ye dayanan Ebrehe’nin fillerini ebabil kuşlarının attığı taşlar durdurmuştur…

Yazı halkci.org için yazılmıştır. Kullanılan görsel için gercekgundem.com sitesinden yararlanılmıştır.