CHP’den İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Cumhuriyet ve Demokrasi Buluşması

GUNDOGDUDA CUMHURIYET VE DEMOKRASI MITINGI
facebooktwittergoogle_plusmail

halkci.org – (05 Ağustos 2016)

 

04 Ağustos 2016’da saat 19.30’da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda başlayan Cumhuriyet ve Demokrasi Buluşması’nda coşkulu bir kitle dikkat çekti. CHP’nin çağrısıyla gerçekleşen buluşmada Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez Taksim Buluşması’nda okuduğu ve katılan binlerce insanın onayına sunduğu 10 maddelik Taksim Manifestosu’nu Gündoğdu Meydanı’nı dolduran onbinlerce insan için de madde madde okudu. Kanlı darbe girişimine karşı Cumhuriyet ve demokrasi vurgularını öne çıkaran Kılıçdaroğlu, bu darbenin Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbesi olduğunu vurguladı. Cumhuriyet’in kurucu değerleri vurgusunun Taksim Buluşması’na göre daha da belirginleştiği konuşmasında Kılıçdaroğlu, “FETÖ terör örgütü devlete sızmadı; adım adım, planlı bir şekilde devlete yerleştirildiler” ifadesini kullandı. Her türlü darbe ve diktanın karşısında olmaya devam edeceklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonlarına doğru yakın gelecek siyasal gündemi belirlemesi muhtemel süreci sorgulayan bir vurgu yaptı:

“…Siyaset kurumunun öz eleştiriye ihtiyacı var. Nasıl oluyor da bunlar devletin üniversitesine, polise, askere kim, nasıl yerleştirdi? Bu sorunun yanıtı hep beraber bekliyoruz. Bütün bu gerçeklerin açıklanmasını bekliyoruz.”

OZGURLUK VE DEMOKRASI BULUSMASI

İstanbul ve İzmir buluşmaları sonrası, 30 Ağustos tartışmalarıyla beraber sadece CHP tabanı ve parti üyeleri değil, ülkenin emek ve demokrasi güçleri de Ankara’da gerçekleşecek büyük bir buluşmanın beklentisi içerisinde bulunuyor.

 

Yazıda kullanılan görseller ve ‘tam konuşma içerikleri’ CHP’nin resmi web sitesi chp.org.tr’den alınmıştır.