19 Mayıs’a Engellemeler Sökmedi

anıtkabir giriş
facebooktwittergoogle_plusmail

halkci.org – (20 Mayıs 2016)

 

19 Mayıs için onbinlerce insan Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etti. CHP’nin Güvenpark’tan Anıtkabir’e yürüyüş programına Ankara Valiliği’nden önce engelleme sonrasında ise sergilenen kararlı tutum sonrası ‘izin’ çıkmıştı. Valiliğin ‘güvenlik gerekçesi’ ile yürüyüşün engellenmesine yönelik tutumu ve çeşitli şekillerde kamuoyunun gündemine getirilen ‘bombalı saldırı ihbarları’ vb. haberlere karşın halkınve CHP’lilerin kararlı tutumuyla 19 Mayıs sabah 10.30’da Güvenpark’ta başlayan yürüyüş onbinlerce insanın katılımıyla Anıtkabir’de son buldu.

mamak ilçe anıtkabir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün başladığı Güvenpark’tan Anıtkabir’e yürüyüş kortejinin en önünde gençlerle beraber yürüdü. CHP Gençlik Kolları tarafından ‘Diktaya Karşı Başlangıç Yürüyüşü’ olarak adlandırılan yürüyüşün coşku ve katılımının dikkat çekmesi yanında yakın dönem için çok daha mücadeleci bir sürecin de önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirildi. Anıtkabir’e kitlesel giriş öncesi parti otobüsünden konuşma yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir ilki daha gerçekleştirdik. Korkuyu sarayın duvarlarına hapsettik artık. Biz halkız, biz güçlüyüz, biz yürekliyiz, biz milli mücadeleciyiz, biz Kuvayi Milliyeciyiz, biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Yasak getiriyorlar. Efendim yürüyemezsiniz, ne zaman? 19 Mayıs’ta. Unutmayın 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin ayağa kalktığı bir tarihtir. Hiçbir yasak bize sökmez. Onların yasakları onlar içindir. Biz birilerinin önünde diz çökmeyiz. Bizde sadece efeler oynarken diz çökerler onurlarıyla. Buradan tüm Türkiye’ye selam gönderelim. Ankara’dan Hakkari’ye Trabzon’a, Tekirdağ’a, Edirne’ye, Muğla’ya, Antalya’ya, Çankırı’ya, Yozgat’a, Bayburt’a, Kars’a, Ardahan’a, Tunceli’ye; bütün Türkiye’ye bütün dünyaya selam olsun. Kimse unutmasın biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz”

anıtkabir kılıçdaroğlu

CHP’nin örgütsel katılımı yanında, onbinlerce yurttaş da Anıtkabir’e ziyarete kapanma saatine kadar akın etti. Bu seneki 19 Mayıs kutlamalarında kitlenin kararlı ve umutlu havası dikkat çekiciydi.

 

Görseller için CHP Genel Merkezi ve CHP Mamak İlçe Başkanlığı’nın resmi facebook hesaplarındaki fotoğraf arşivlerinden yararlanılmıştır.